Профорієнтаційна година

 Як допомогти своїй дитині у виборі професії

 (пам'ятка для батьків)


Ухвалення рішення про вибір професії

            Найважливіше завдання – допомогти дитині розібратися у своїх професійних інтересах та схильностях, сильних та слабких сторонах своєї особистості.

            На цьому етапі підліток особливо потребує підтримки та схвалення з боку батьків, це допомагає йому здобути впевненість у собі.

            Надаючи допомогу підлітку у виборі професії, потрібно допомогти йому уникнути типових помилок. Знання їх убезпечить молоду людину від зайвих чи невірних кроків, заощадить час і допоможе здобути найбільш підходящу для нього професію.


Типові помилки при виборі професії:

 

Вибір професії за компанію

Часто молодий чоловік або дівчина, які не знають своїх здібностей, просто вступають до того ж навчального закладу, що й їхні друзі.

 

Вибір престижної професії

Зараз престижними вважаються професії економіста, бухгалтера, юриста, менеджера, перекладача та ін. Інтерес до них має більшість випускників шкіл, але не всі мають здібності до цих професій (висока ерудиція, енергія, комунікабельність, працездатність).

 

Ототожнення навчального предмета з професією

Наприклад, учениця добре пише твори та вирішує, що її покликання – журналістика.

Проте, професія журналіста передбачає часті поїздки, уміння вникати у різні сфери діяльності та взаємини людей, а не лише написання статей.

 

Ототожнення професії з конкретною людиною, яка подобається

Наприклад, молодший брат захоплюється старшим, льотчиком за фахом. Із любові до брата він теж вирішує, що це його покликання. Але це далеко не завжди відповідає дійсності.

 

Невідповідність здоров'я та умов праці в обраній професії

Необхідно знати та враховувати особливості організму підлітка, умови, в яких доведеться працювати, інакше на нього може чекати розчарування або погіршення стану здоров'я.

Ряд професій висувають дуже високі вимоги до фізичного здоров'я, а для деяких професійних занять існує низка суворих медичних критеріїв професійної придатності (наприклад, гарний зір для кухаря, кондитера, водія).

 

Застарілі уявлення про характер праці та можливості професії

Незнання динаміки розвитку професій у зв'язку з технічним прогресом призводить до помилок. Нерідко під назвою професії прихований абсолютно новий темп та характер праці. Завжди потрібно прагнути дізнатися саме про сучасний вигляд професії.

 

Невміння розібратися в собі, своїх нахилах, здібностях та мотивах

Допомога у самопізнанні можуть надати психологи, фахівці з профорієнтації, вчителі, батьки, спеціальна література.

 

Вибір професії під тиском батьків

Дуже часто батьки роблять помилки, що впливають на правильність професійного вибору підлітка:

нерідко батьки активно пропонують, а іноді навіть наполягають на виборі варіанта, який через різні обставини життя не вдалося здійснити їм самим. Тобто, через дитину вони намагаються реалізувати свою мрію; часто батьківські поради можна об'єднати під рубрикою «корисно для сімейного життя»: «Будь лікарем – нас і себе лікуватимеш», «Стань кухарем – хоч готувати навчишся» і т.д.;

 


            Ще одна батьківська помилка – уявлення про те, що вища освіта, яку неодмінно має здобути їхня дитина, автоматично вирішить проблеми зі знаходженням вдалої та добре оплачуваної роботи. Особливо сумно, коли установка на здобуття вищої освіти настільки сильна, що в жертву їй приносяться і здібності, і схильність, і реальна оцінка ситуації.

            Важливо, щоб молода людина розуміла, що бажаний їм рівень освіти, в даному випадку – вищу освіту, може бути досягнутий і ступінчастим шляхом: ПУ – технікум – ВНЗ, або при поєднанні роботи із заочною формою навчання, не потрібно забувати про потреби, інтереси, здібності своїх дітей. Можна допомагати, але не змушувати.

 

Для ухвалення реалістичного рішення про вибір професії необхідно проаналізувати такі фактори:

 

Перший фактор - "Хочу"

 

Допомогти підлітку оцінити його інтереси та схильності, з'ясувати, які професії йому подобаються, чи представляє він чим хотів би займатися щодня.

 

Другий фактор – «Можу»

 

Ознайомити дитину з вимогами, які може пред'явити обрана ним професія. Допомогти йому виявити здібності та вміння, знання та навички, отримані в школі, розповісти, як можна застосувати їх до обраної професії.

 

Третій фактор - "Треба"

 

Дізнайтеся, чи буде потрібна професія, що обирається на ринку праці і де можна отримати професійну освіту за обраною спеціальністю.

1. Визначте кілька альтернативних варіантів професійного вибору.

2. Оцініть разом із підлітком гідності та недоліки кожного варіанту.

3. Дослідіть шанси його успішності у кожному виборі та прорахувати наслідки кожного варіанту.

4. Продумайте разом із дитиною запасні варіанти у разі труднощі у реалізації основного плана.

 

Коментарі